Su Arıtma Hakkında Önerilerimiz


Yaz ayında, su ve tuz kaybını çok yaşarız. Bu yüzden baş ağrısı sık görülür. Buna karşılık sıklıkla su içmemiz gerekir ve günde 1 bardak ayran yerinde olur.
Nitekim diyet yaptığımızda yahut beslenme alışkanlığımıza özen gösterirken su ve sıvı gıdalara fazlasıyla önem veririz.

Suyun hayatımızdaki yerini hiçbir gıda maddesi karşılamaz.
Besin tüketmeden, vücuttaki besinleri kullanarak bir kaç gün yaşayabilir, fakat sıvı gıda tüketmeden yalnız bir kaç gün yaşayabilir. Hayatımızın sağlıklı devam etmesi için bu yöndeki hususları sıvı gıdaları; su, meyve ve suları, kahve, çay ve benzeri gıdalardan sağlarız.

Suda; yemenin sindirimi, vücuttaki yarar seviyesinin yükselmesini sağlamayı ve zehirli maddelerin vücuttan dışarı atılması, vücut ısısının takip edilmesi, eklemlerin ve kayganlığının sağlanmasıyla, elektrolitlerin taşınmasına benzer hayli ciddi görevleri vardır. Bilhassa vücut suyunun -20′nin kayıp edilmesi hayatın son bulmasına kadar gidebilmektedir.

İnsanoğlu vücudunun su payı, yaşına ve cinsi üzerine farklılık gösterir. Bu Yüzden Su payı yaşına uygun biçimde azalmakla birlikte yanına yağ dokusunu katmaktadır. Misal dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin vücudundaki su payı % 80 olurken, Olgun İnsanda; erkekte P-55, kadında E-50’e yakındır.

Vücuttaki su çekimini yiyecekle, içecekle dengeleriz. Üstelik vücudumuz da alınmış besinin eritilme neticesinde su kendini açığa çıkarır. Misal, 1 gram karbonhidrat yakımı 0,5 gram, 1 gram proteinin yakımı 0,5 gram su oluşturur.

Vücuttaki su gereksinimi olduğu vakit, vücutta yakinen % 0,6-1 oranına yakın su kaybı vermesiyle beyinde olan, susama merkezine işaret verir. O yüzden önceden duyduğumuz susamayla ilgili duyumları muhakkak sıvıyla gidermemiz gerekmektedir. su tüketimiyle ilgili yapılmış, sonuca dayalı bilgiler;

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s