Su Yumuşatma Sistemleri

Evlerimizde su kaynatma amaçlı kullandığımız demlik ve çaydanlıkların dip kısmını bir müddet sonra gözlemlediğinizde, beyaz ile gri arasında bir tabaka ile kaplı olduğunu görürsünüz. Bu tabakaya halk dilinde her ne kadar “kireç tabakası” dense de, musluktan akan sular “kireçli su” olarak tabir edilse de; aslında durum sudaki magnezyum ve kalsiyum oranının yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Zaman içinde bu tabaka iyice kalınlaşır ve özellikle beyaz eşyalarda bulunan “rezistans” kısımlarında birikir.

Görevini ifa etmek için daha fazla enerji ihtiyacı duyan rezistans; hem gereğinden fazla elektrik veya gaz sarfiyatına neden olur, hem de bir müddet sonra çalışamaz duruma gelir. Bu durumun dışında sudaki kireç, kaynatılan suda farklı bir tat oluşmasına meydan verir. Ayrıca sabun, deterjan benzeri temizleme maddelerinin daha çok kullanılmasına yol açar.

Sanayide kullanılan sudaki magnezyum ve kalsiyum oranının fazla olması daha tehlikelidir. Zira işlenen ürünler daha sert olacağından bazen amaca hizmet etmeyebilir. Bunun dışında tıpkı evlerimizdeki cihazlar gibi, sanayi makinaların da ki kazan ve ısıtıcı mekanizmalarda istenmeyen tabakalar oluşur. Enerji sarfiyatı ise yine hat safhadadır.

Oysaki; küçük bir yatırım yapılarak kurulabilecek olan su yumuşatma sistemleri sayesinde bu olumsuz durumların hiçbirine maruz kalınmaz. Çünkü bu sistemler bünyelerindeki reçine yardımı ile istenmeyen magnezyum ve kalsiyum iyonlarını tutar, yerine suda olması gereken sodyum iyonlarını gönderir.

Bazı su yumuşatma sistemleri de biraz daha ile giderek, suda var olan manganez ve demir iyonlarını da yok eder. Bu iyonların yok olması için ise bir litre suda en fazla bir miligram ölçeğinde olmaları gerekmektedir. Aksi halde su yumuşatma işlemine geçmeden evvel, su arıtma işlemi uygulanmalıdır.

Su Yumuşatma Sistemlerinin Kullanılmadığı Mecralarda Başka Ne gibi Sorunların Meydana Gelme Olasılığı Vardır?

 • » Bulundukları ortamdaki su tesisatına uzun vadede kalıcı zararlar verir.
 • » Çalıştırılırken yumuşatılmamış su kullanılan cihazların kullanım ömürleri kısalır ve birçoğu garanti kapsamı dışında kalır.
 • » Güneş enerjisi kullanarak su ısıtan sistemlerin kollektör kısımlarında hasara yol açar.
 • » “Boiler tankı” olarak tabir edilen kombi kazanlarında maddi zarara yol açar.
 • » Soğutma kulelerine zaman içinde zarar verir.
 • » Buhar hattında bulunan kondenstopların çalışmasına izin vermez.
 • » Çiller, Fun ve Coil ünitelerinin çalışmasını engeller.
 • » Eşanjör olarak tabir edilen parçalara zarar verir.
 • » Evlerdeki banyo aksamını çalışmaz hale getirir, mutfaklarda ise atık yağlar ile bütünleşip su giderlerini tıkar.
 • » Kireç lekesi olarak tabir edilen lekeler oluşturur.
 • » Saç telleri sertleşir, deri gözeneklerini tıkanır, hava almayan ciltte birçok hastalık meydana gelir.
 • » Daha bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü, yumuşatılmamış su kullanmak tehlikelidir. Çok küçük bir yatırımla bir su yumuşatma cihazı satın almak, bu durumlara maruz kalmamak için en akıllıca iştir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s