Su Arıtımında Kullanılan Teknolojiler

Su Arıtımında Kullanılan TeknolojilerSu arıtma, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan ekonomik ve faydalı teknolojiler arasına girmiştir.Önceden, basit filtrasyon sistemleri ile yapılan bu işlemler, gelişen teknolojiler sayesinde artık daha profesyonel yöntemlere yerini bırakmıştır.Bu nedenle su arıtımına ihtiyaç duyulan alanlarda, daha başarılı ve amacına uygun çözümler bulma yolunda, gelişmekte olan bu teknolojilerin, biz su arıtma firmalarına olumlu katkıları olduğu şüphesizdir.

2012 yılı itibariyle kullanılan son teknoloji içme suyu arıtma yöntemleri:

Bu yöntemlerin en başında tartışmasız en başarılı yöntem, reverse osmosis yani diğer adıyla ters ozmoz filtrasyon sistemidir.

Ters ozmoz teknolojisi, doğadaki organik arıtım olaylarından esinlenerek, basınçlı suyun filtreden geçme ve geçememe mantığına dayalı olarak arıtma işlemi gerçekleştirir.

Bu işlemi yapan filtre, çok kapsamlı ve hassas gözeneklere sahip olan membran filtredir. Ters ozmoz teknolojisinin olmazsa olmaz en önemli ekipmanıdır. Membran filtre, içerisinde su molekülü olan tüm sıvıları içme ve kullanma suyuna dönüştürme özelliğine sahiptir. Deniz suları başta olmak üzere, akıllara gelebilecek tüm sıvıları ayrıştırarak istenilen nitelikte su elde edilmesini sağlar.

Bu teknoloji ve membran filtrasyon sistemi ilk olarak uzayda astronotların su ihtiyacını karşılamak için kullanılmış, ardından geliştirilerek ihtiyaç duyulan birçok alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Daha sonra, deniz ve kuyu sularının arıtımında kullanımı artmış ve gerekli tasarımların ardından evsel kullanım için geliştirilmiş ve başarılı şekilde içme ve kullanma suyu arıtımında bu teknolojilerden faydalanılmaya başlanmıştır.

Dünyada ki birçok gelişmiş ülke bu sistemleri kullanarak evsel ve endüstriyel alanda içme ve kullanma suyu elde etmektedirler.

Diğer taraftan, bu teknolojinin alternatifi olarak membran kullanılmadan sadece sudaki bazı olumsuzlukları ortadan kaldıran çeşitli filtrasyon sistemleri vardır. Bu filtreler, suda sadece iyileştirme işlemi yapabilirler fakat membran filtrenin elde ettiği kaliteli suyu elde edemezler.

Örnek vermek gerekirse eğer, sadece karbon veya ip filtre kullanılarak sudaki klor ve ince partikülleri alabiliriz. Bu yöntemle, suda istenilen kaliteyi yakalamak zahmetli ve ekonomik açıdan masraflıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler içme suyu arıtımında kullanılan teknolojileri içermektedir.

Kullanma suyu arıtımında kullanılan mevcut yöntemler:

Bu yöntemlere, endüstriyel su arıtma veya su yumuşatma sistemleri diyebiliriz.

İçme suyundan ziyade kullanma suyu elde etmek için başvurulan yöntemler arasındadır.

Özellikle; kuyu suyu arıtımında, sanayi alanlarında ve birçok ilgili sektörlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle barajlardan gelmeyen sularda başarılı sonuçlar elde etmekte ve işlenen suyu en azından şebeke suyu değerlerine getirmede kullanılır. Şebeke sularında da istenilmeyen olumsuzluklar olduğundan dolayı bu sistemler kullanılarak suda belirgin ölçüde iyileştirmeler sağlanmaktadır.

Kullanılan Sistemler:

Kum Filtrasyon Sistemi:

Mevcut sistemlerin içerisine bildiğimiz kum ve çakıl ilave ederek, ham suyun bu tanklar içerisinden geçerek  içerisindeki partikül ve tanecikleri bırakması sağlanır. Suyun durumuna göre bu maddeler sıkılaştırılarak gerekli çalışmalar yapılır.

Karbon Filtrasyon Sistemi:

Kum tankından geçen su, içerisinde karbon yada bizim bildiğimiz kömürün ham maddesinden geçerek, sudaki istenmeyen tat ve koku giderimi sağlanır. Gerekli durumlarda kum ve karbon aynı tank içerisinde kullanılarak işleme tabi tutulabilir.

Reçine Sistemi:

Özellikle kireçli suların arıtımında kullanılan en başarılı yöntemdir.

İçerisinde bulunan reçine tanecikleri sayesinde sudaki kireci ayrıştırma özelliğine sahiptir. Bu sistemlerde tuzlu su kullanılaraka gün içerisinde biriken kirecin deşarj edilmesi sağlanır, bu ters yıkama özelliği cihazın walfleri sayesinde otomatik olarak yapılmakta ve kullanıcı müdahalesi gerektirmemektedir.

Ultraviyole Lamba Arıtma Sistemi:

Özellikle suda oluşan veya oluşma ihtimali bulunan bakterilerin arıtımında kullanılır.

İçerisinde yapay güneş ışığı mantığı ile çalışan bir lamba vardır ve bu lamba yüksek ısı oluşturması sayesinde bakterileri etkisiz hale getirir. Lambaların ömrü saat kullanılarak hesaplanır ortalama ömür 5000 saat olarak bilinmektedir.

Park Su Arıtma Sistemleri;  bahsettiğimiz tüm su arıtma ve yumuşatma yöntemlerini projelerinde uygulamakta ve amacına uygun çözümler bulmaktadır. Dilediğiniz takdirde firmamızla irtibata geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s